Krakowskie Centrum Taekwon-do

Krakowskie Centrum Taekwon-do

Aktualności

20 lat Krakowskiego Centrum Taekwon-do

W tym roku nasz klub obchodzi swoje 20. urodziny! W ciągu dwóch dekad staliśmy się jednym z największych klubów sztuk walki w Krakowie oraz czołowym ośrodkiem taekwon-do w Polsce. 25 wychowanków klubu zdobyło czarne pasy, a zawodnicy wywalczyli kilkaset medali mistrzostw Polski, Europy oraz Świata.

Historia klubu sięga 1990 roku, kiedy to na Kurdwanowie oraz w Nowej Hucie młody instruktor Piotr Grzanka (Adamski) otworzył sekcje taekwon-do działające pod szyldem MKS Podgórze. Po 6 latach w głowie trenera Adamskiego dojrzała decyzja o założeniu własnego klubu. I tak 4 września 1996 roku z jego inicjatywy powstało Krakowskie Centrum Taekwon-do GTF, które wstąpiło do Polskiej Unii Taekwon-do GTF.

parkjungtae

Od tego czasu działalność klubu została zintensyfikowana. Zawodnicy rozpoczęli cykliczną rywalizację sportową, zaczęli regularnie zdawać egzaminy na stopnie uczniowskie, a w końcu mistrzowskie. W 2000 roku trener Piotr Adamski wycofał się z taekwon-do aby poświęcić się pracy zawodowej. Stery w klubie przejęła trójka jego wychowanków, posiadaczy czarnych pasów: Mikołaj Kotowicz, Maciej Michalik i Marcin Migas.

deska3c

W międzyczasie powstały nowe grupy w Wieliczce oraz na Krowodrzy, a potem na Olszy. Po raz pierwszy wydzielono grupy dla dzieci, rozpoczęto organizację letnich, a potem zimowych obozów taekwon-do. Szybko liczba uczestników zajęć przekroczyła 100 osób. W 2001 roku w Krakowie klub po raz pierwszy zorganizował Mistrzostwa Polski w Taekwon-do. W 2003 roku KCT było gospodarzem wyjątkowego turnieju – Drużynowe Mistrzostwa Polski odbyły się w podziemiach Kopalni soli Wieliczka. Zapoczątkowano coroczny Mikołajkowy Turniej Taekwon-do skierowany do młodszych zawodników.

mikolaj1

W 2005 roku w Cardiff w Walii Marcin Migas zdobył pierwszy (brązowy) medal z Mistrzostw Świata TI w walkach czarnych pasów. Po dwóch latach zdecydował się on porzucić karierę instruktorską.

Cardiff 2005

Druga połowa lat 2000. to dalszy rozwój klubu. Filia na Olszy została połączona z filią na Dywizjonu 303. Przez pewien czas funkcjonowały filie na Stokach, na Ruczaju, w Białym Kościele Skawinie, Zelczynie i Czułowie. Klub też uruchomił grupy Małych Smoków – były to pierwsze w Krakowie zajęcia sztuk walki dedykowane przedszkolakom.

Pogorzelica 2011

Ostatnie lata stanowią kolejny skok rozwojowy dla KCT. Klub przeprowadził na swoim terenie Mistrzostwa Europy w Taekwon-do oraz dwie edycja Mistrzostw Polski. Do sztabu trenerskiego dołączyli kolejni wychowankowie klubu. Medale MŚ zdobyli kolejni zawodnicy. Klub stał się czołowym ośrodkiem taekwon-do w Polsce.

MMP Wieliczka 2015

W 2016 roku z klubu wydzieliły się dwie odrębne jednostki – z inicjatywy Adama Wargala powstał Instytut Rozwoju Sportu oraz z pomysłu Macieja Michalika utworzona została Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime. Jednocześnie otwarto kolejne grupy w Krakowie.

mtt-2016

Obecnie w KCT trenuje ok. 280 osób w filiach na Kurdwanowie, os. Albertyńskim, os. Na Stoku, Woli Justowskiej, Kozłówce, Sktonikach, Jugowicach, Tyńcu i Łagiewnikach. Dalszych 100 to dzieci uprawiające taekwon-do w przedszkolach niepublicznych. Zajęcia prowadzi 11 instruktorów. Całością przedsięwzięcia kieruje Zarząd pod przewodnictwem prezesa Mikołaja Kotowicza, posiadacza stopnia mistrzowskiego 5. dan.

Skomentuj